www.britbase.co.uk
© 1997-2017
John Saunders

 

BRITBASE - British Chess Game Archive

Tournament: 53rd British Championship (won by Jonathan Penrose) (all 165 games + 166 games from subsidiary sections)
Venue: Sunderland • Dates: 8-19 August 1966 • Download PGN Updated 15 April, 2018 12:33 PM

1966 British Chess Championship (Sunderland)

  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Points
1 Penrose,Jonathan ♦ 1/24 ◊ 1/22 ◊ ½/3 ♦ 1/13 ♦ 1/2 ◊ 1/7 ♦ ½/4 ◊ 1/16 ♦ ½/12 ◊ 1/8 ♦ 0/6 8.5
2 Littlewood,Norman ◊ 1/5 ◊ 1/7 ♦ 1/6 ♦ ½/3 ◊ 0/1 ♦ ½/8 ◊ 1/19 ◊ 0/4 ♦ 1/15 ♦ 1/14 ◊ 1/12 8.0
3 Clarke,Peter Hugh ♦ 1/18 ◊ 1/27 ♦ ½/1 ◊ ½/2 ♦ ½/12 ◊ ½/4 ◊ 1/8 ♦ 1/14 ◊ ½/7 ♦ ½/5 ♦ 1/13 8.0
4 Haygarth,Michael John ♦ ½/21 ◊ ½/20 ♦ 1/26 ◊ ½/12 ◊ 1/13 ♦ ½/3 ◊ ½/1 ♦ 1/2 ◊ ½/5 ♦ 1/7 ◊ ½/8 7.5
5 Knox,Victor W ♦ 0/2 ◊ 1/24 ♦ ½/25 ◊ ½/23 ♦ ½/22 ◊ 1/21 ♦ ½/13 ◊ ½/12 ♦ ½/4 ◊ ½/3 ◊ 1/14 6.5
6 Wallis,Philip Norman ◊ 1/29 ♦ ½/13 ◊ 0/2 ♦ ½/17 ♦ 0/19 ◊ ½/20 ♦ ½/22 ◊ 1/18 ♦ 1/23 ◊ ½/15 ◊ 1/1 6.5
7 Milner-Barry,P Stuart ◊ 1/28 ♦ 0/2 ◊ 1/14 ♦ 1/11 ◊ ½/8 ♦ 0/1 ♦ ½/23 ◊ 1/13 ♦ ½/3 ◊ 0/4 ◊ ½/9 6.0
8 Cafferty,Bernard ♦ ½/23 ◊ ½/25 ♦ 1/27 ◊ 1/19 ♦ ½/7 ◊ ½/2 ♦ 0/3 ◊ ½/15 ◊ 1/9 ♦ 0/1 ♦ ½/4 6.0
9 Littlewood,John Eric ♦ 0/22 ◊ 1/29 ♦ 0/10 ◊ 1/21 ♦ ½/14 ◊ 1/12 ♦ 0/16 ◊ 1/20 ♦ 0/8 ◊ 1/17 ♦ ½/7 6.0
10 Parr,Frank ◊ 0/13 ♦ ½/28 ◊ 1/9 ◊ ½/25 ♦ 1/26 ♦ ½/19 ◊ 0/14 ♦ ½/11 ◊ ½/17 ◊ 1/22 ♦ ½/15 6.0
11 Lees,David ♦ ½/25 ◊ 1/21 ♦ ½/12 ◊ 0/7 ♦ ½/23 ◊ 0/16 ♦ 1/26 ◊ ½/10 ♦ 0/22 ◊ 1/19 ◊ 1/20 6.0
12 Hindle,Owen Mark ◊ ½/15 ♦ 1/30 ◊ ½/11 ♦ ½/4 ◊ ½/3 ♦ 0/9 ◊ 1/17 ♦ ½/5 ◊ ½/1 ◊ ½/13 ♦ 0/2 5.5
13 Borwell,Alan P ♦ 1/10 ◊ ½/6 ♦ 1/23 ◊ 0/1 ♦ 0/4 ◊ 1/22 ◊ ½/5 ♦ 0/7 ◊ 1/19 ♦ ½/12 ◊ 0/3 5.5
14 Tabakiernik,Wladyslaw ♦ 0/27 ◊ 1/18 ♦ 0/7 ♦ 1/24 ◊ ½/9 ◊ 1/25 ♦ 1/10 ◊ 0/3 ♦ 1/16 ◊ 0/2 ♦ 0/5 5.5
15 Griffiths,Peter Charles ♦ ½/12 ◊ 0/23 ♦ ½/18 ◊ ½/16 ◊ 1/20 ♦ ½/17 ◊ 1/29 ♦ ½/8 ◊ 0/2 ♦ ½/6 ◊ ½/10 5.5
16 Bonner,Gerald ◊ ½/17 ♦ 0/19 ◊ ½/28 ♦ ½/15 ◊ 1/30 ♦ 1/11 ◊ 1/9 ♦ 0/1 ◊ 0/14 ♦ ½/20 ◊ ½/18 5.5
17 Winser,W Arthur ♦ ½/16 ◊ ½/26 ♦ ½/22 ◊ ½/6 ♦ ½/25 ◊ ½/15 ♦ 0/12 ◊ 1/29 ♦ ½/10 ♦ 0/9 ◊ 1/24 5.5
18 Booth,Anthony James ◊ 0/3 ♦ 0/14 ◊ ½/15 ♦ 0/29 ◊ ½/24 ♦ 1/28 ◊ 1/30 ♦ 0/6 ♦ 1/27 ◊ 1/23 ♦ ½/16 5.5
19 Green,Barry N ♦ ½/26 ◊ 1/16 ♦ ½/20 ♦ 0/8 ◊ 1/6 ◊ ½/10 ♦ 0/2 ◊ ½/23 ♦ 0/13 ♦ 0/11 ◊ 1/30 5.0
20 Ansell,Jeffrey ◊ ½/30 ♦ ½/4 ◊ ½/19 ◊ ½/22 ♦ 0/15 ♦ ½/6 ◊ 1/25 ♦ 0/9 ◊ 1/24 ◊ ½/16 ♦ 0/11 5.0
21 Coast,Peter ◊ ½/4 ♦ 0/11 ◊ ½/30 ♦ 0/9 ◊ 1/28 ♦ 0/5 ◊ 0/24 ◊ ½/27 ♦ 1/26 ♦ ½/29 ◊ 1/22 5.0
22 Cooke,John R ◊ 1/9 ♦ 0/1 ◊ ½/17 ♦ ½/20 ◊ ½/5 ♦ 0/13 ◊ ½/6 ♦ ½/24 ◊ 1/11 ♦ 0/10 ♦ 0/21 4.5
23 Aitken,James Macrae ◊ ½/8 ♦ 1/15 ◊ 0/13 ♦ ½/5 ◊ ½/11 ♦ ½/29 ◊ ½/7 ♦ ½/19 ◊ 0/6 ♦ 0/18 ♦ ½/28 4.5
24 Hempson,Peter W ◊ 0/1 ♦ 0/5 ♦ ½/29 ◊ 0/14 ♦ ½/18 ◊ 1/27 ♦ 1/21 ◊ ½/22 ♦ 0/20 ◊ 1/30 ♦ 0/17 4.5
25 Conroy,Mike J ◊ ½/11 ♦ ½/8 ◊ ½/5 ♦ ½/10 ◊ ½/17 ♦ 0/14 ♦ 0/20 ◊ ½/26 ♦ 0/30 ◊ ½/28 ◊ ½/27 4.0
26 Fazekas,Stefan ◊ ½/19 ♦ ½/17 ◊ 0/4 ♦ 1/28 ◊ 0/10 ♦ ½/30 ◊ 0/11 ♦ ½/25 ◊ 0/21 ♦ 0/27 ◊ 1/29 4.0
27 Horton,Mark Howard ◊ 1/14 ♦ 0/3 ◊ 0/8 ♦ ½/30 ◊ 0/29 ♦ 0/24 ◊ ½/28 ♦ ½/21 ◊ 0/18 ◊ 1/26 ♦ ½/25 4.0
28 Sully,David J ♦ 0/7 ◊ ½/10 ♦ ½/16 ◊ 0/26 ♦ 0/21 ◊ 0/18 ♦ ½/27 ◊ ½/30 ♦ 1/29 ♦ ½/25 ◊ ½/23 4.0
29 Little,Ernest A ♦ 0/6 ♦ 0/9 ◊ ½/24 ◊ 1/18 ♦ 1/27 ◊ ½/23 ♦ 0/15 ♦ 0/17 ◊ 0/28 ◊ ½/21 ♦ 0/26 3.5
30 Patience,Paul J ♦ ½/20 ◊ 0/12 ♦ ½/21 ◊ ½/27 ♦ 0/16 ◊ ½/26 ♦ 0/18 ♦ ½/28 ◊ 1/25 ♦ 0/24 ♦ 0/19 3.5

1966 British Ladies’ Championship

1-2 Mrs. Margaret Eileen Elizabeth Clarke, Miss Gillian A Moore 8½/11; 3 Mrs. Nancy Conchar Elder 7½; 4 Mrs. Rowena Mary Bruce 7; 5 Miss Dinah Dobson 6½; 6-7 Miss Mary Henniker-Heaton, Miss C. Murphy 6; 8 Miss Margaret E Lander 5; 9 Mrs. E. Ingram 4½; 10 Miss Leah Margaret Hogarth 4; 11 Mrs. Sarah Margaret Steedman 1½; 12 Miss A. Enstone 1.

British Junior (U-21) Championship

1-2 Brian J Denman, Alan T Ludgate 8/11; A. H. Perkins 7½; B. Eley, P. A. Harris, B. Kooiman, J. Ripp, L. S. Tate, and L. de Veauce 7; R. de L. Holmes, G. A. Jones, T. W. Pelling, J. Simpson, J. Steedman 6½; R. G. Lee, C. McSheehy, and N. C. Pyper 6; T. Bimpson, M. E. Burn, R. J. Gamble, J. Hall, P. S. N. Kendall, D. K. Lawton, W. A. Linton, I. McDonald, D. C. Rowe, J. P. Spender, and W. P. Watson 5½; N. B. Ramsey 5; J. R. Dicken, J. L. Harris, M. H. Hawley, N. A. Hutchinson, R. A. John, D. Lyon, A. E. Scheps, and P. A. Thomas 4½; D. Blake, O. A. Jackson, and S. Welbourne 4; D. Eccles 3½; A. Elisdon, G. L. Porter, and M. J. Walton 3.

British Boys’ Under 18 Championship

1-2 Terry Baldwin, Simon Webb 9/11; D. Adams 8; M. J. Bulford and J. Kirk O’Grady 7½; M. A. Smith 7; B. Charnley, J. G. Enticknap, R. G. Gray, M. R. Myant, B. Turner, and R. D. Waugh 6½; J. J. Carleton, A. B. Fisher, P. McDermott, M. I. Meakin, H. Russell, J. A. Sanz, P. M. Stevenson, T. Wickens, and D. P. Willmets 6; M. Banks, L. S. Blackstock, C. D. Carr, H. F. Fenwick, D. B. Hughes, H. T. Jones, A. J. Potter, B. J. Ranson, R. H. Watson, and M. Young 5½; J. Baguley, D. K. Bryan, R. Clark, R. J. Holland, B. Hopley, S. G. Mason, T. F. Thynne, and D. A. Wilson 5; R. F. Buckler, R. A. Culpin, G. J. Davies, B. Milnes, J. E. Samuelson, and E. I. Stevenson 4½; R. Hardy and M. O’Neill 2; P. Kelbie and J. Mackay 2.

British Boys’ Under 16 Championship

1-2 Richard G. Eales, A Howard Williams 9/11; T. G. Congdon 8; M. J. Corden 7½; G. J. Brindle 7; G. Hackett, R. L. Johannes, P. Karmaz, R. O’Kelly, A. G. Trangmar, A. F. Warren, P. R. Markland 6½; M. Dann, P. A. Hutchinson, R. W. Howley, R. C. Leese, R. J. Miles 6; R. J. P. Bloor, J. Cooksey, A. Donkin, L.A. Edwards, M. Fleury, P. Hershman, J. A. Hodgson, F. Moon, J. D. Richard, K. Stendall, B. Stuart, G.E.P. Swatridge, K. Wilson, and R. Wymer 5½; G. L. Foster, J. W. Savage, D. W. Simpson, A. Yates 5; P. W. Blundell, R. Cronch, P. Dixon, I. Harbey, and D. R. Lewis 4½; R. Brooks, S. Haseldine, G. M. Hughes 4; E. A. Elliott 3; A. Taylor 2½.

British Boys’ Under 14 Championship

1-2 Robert Bellin, Robert Woodford 8½/11; R. G. Record 8; J. Wood 7½; H. J. Price, M. J. Staples, J. Stoye, and I. D. Turner 7; P. D. Alder, R. Bailey, A. Charlton, J. Watson 6½; D. J. Bloor, S. Cronick, P. McKeown, J. M. Scott, and M. D. Smith 6; M. Harkness, C. J. A. Jones, D. J. Milroy, M. Wilson 5½; W. J. Collins, M. Farthing, G. Henshaw, R. Perry, J. H. Reavey, C. Thompson, D. C. Wilson, and G. Yates 5; S. J. Craven 4½; A. Gardner, B. Gatenby, C. D. F. Miller 4; W. Jackson and C. Smalley 3½; J. B. Smith 1.

British Girls’ Under 18 Championship (five-rounds Swiss System)

1-3 Julie Dobson, Rosemary McWaters, Marjorie Moore 4/5; R. Donnelly and K. Patterson 3; C. Nuldoon and B. Toft 2; M. Manderson 1½; J. Baldwin 1; G. Page ½.

Major Open

1 Bartolome Jorge Marcussi (Argentina) 8½/11; R. Thomas 8; P. R. Bielby and P. M. Collins 7; H. Lamb, R. L. Paige, Derek Maurice Wise 6½; J. H. Gardener and R. G. Thimann 6; W. Bainbridge, P. B. Cook, D. G. Ellison,G. R. Evans, J. H. Jones, P. J. Meade, P. G. Moore, K. P. Neat 5½; J. B. Goodman, V. J. R. Soanes, P. Griffiths 5; J. M. Gorton and M. R. Whall 3½; C. R. Gurnhill 3; D. L. O’Byrne 2.

First Class

1 John N Walker 9½/11; D. G. Streets 9; M. L. Baumber, G. A. M. Boswell, N. J. Davies, G. Parsonage, and R. Woodcock 6½; F. Eastwood, I. Eustis, and T. V. Parrott 6½; Rev. H. M. Blackett and H. J. Draisey 5; A. Archer, A. Farr, T. Fawell, A. Milner, and P. L. Vasil 4½; T. Holmes and A. D. T. Stewart 3½; A. Sedgwick 3.

Second Class

1 K. Attenborough 8/11; J. Douthwaite, A. R. Gardner, and R. Ridley 7; De le Jones and W. G. Oliver 5½; C. M. Oliver 4½; Rev. A. Schofield and A. Terrett 3½; P. Saw 2½; A. G. Togwell 1.

Special Five-day, First Week

1 A. Goldsmith 5½/6; S. Gladstone 4½; Mrs. V. Clement 2; and Miss M. Martin 0.

Special Five-day, Second Week

1 P. C. Hoad 5/5; W. D. Johnson and P. C. Wood 3½; D. Benjamin, R. J. Braunton, W. A. Dixon, A. C. M. Everingham 3; S. C. Hamilton, J. Lumsden 2½; W. E. Mason, J. G. Neil, J. K. Rodda 2; R. B. B. Bullock and F. G. Wright 1½; M. R. Allen and J. B. W. Robertson 1.


File Updated

Date Notes
November 2017 First uploaded
15 April 2018 Minor spelling corrections to names.