www.britbase.info
© 1997-2021
John Saunders

 

John Saunders's Chess Pages

Gibraltar Chess Festival - PGN Files - Page Updated Monday 7 June, 2021 9:17 AM

John Saunders reports: This page is an index to game scores from Gibraltar Chess Festivals, starting in 2003, up to the 18th Festival in 2020 and the FIDE Women's Grand Prix in 2021. If anyone has missing games from Festival tournaments, please do send them to me.


Gibraltar Chess Festival 2003-2020 (all played at the Caleta Hotel - website www.gibchess.com)

No. Year Winner(s) Women's 1st Prize Masters Challenger A/B Amateur A/B
1 2003 Vasilios Kotronias, Nigel Short Nora Medvegy Viewer - Viewer
2 2004 Nigel Short Pia Cramling Viewer - Viewer
3 2005 Levon Aronian, Zahar Efimenko, Kiril Georgiev, Alexei Shirov, Emil Sutovsky Ketevan Arakhamia-Grant, Viktorija Cmilyte, Pia Cramling, Iweta Radziewicz, Almira Skripchenko Viewer Viewer -
4 2006 Kiril Georgiev Antoaneta Stefanova, Zhu Chen, Natalia Zhukova Viewer Viewer not available
5 2007 Vladimir Akopian Jovanka Houska Viewer Viewer Viewer
6 2008 Hikaru Nakamura* Ketevan Arakhamia-Grant, Antoaneta Stefanova, Viktorija Cmilyte, Harika Dronavalli Viewer Viewer Viewer
7 2009 Peter Svidler* Nana Dzagnidze Viewer Viewer Viewer
8 2010 Michael Adams* Natalia Zhukova Viewer Viewer Viewer
9 2011 Vassily Ivanchuk Nana Dzagnidze Viewer Viewer not available
10 2012 Nigel Short* Hou Yifan Viewer Viewer not available
11 2013 Nikita Vitiugov* Zhao Xue Viewer Viewer not available
12 2014 Ivan Cheparinov* Mariya Muzychuk Viewer Viewer not available
13 2015 Hikaru Nakamura Hou Yifan Viewer Viewer not available
14 2016 Hikaru Nakamura* Anna Muzychuk Viewer Viewer Viewer
15 2017 Hikaru Nakamura* Ju Wenjun Viewer Viewer Viewer
16 2018 Levon Aronian* Pia Cramling Viewer Viewer Viewer
17 2019 Vladislav Artemiev Tan Zhongyi Viewer Viewer Viewer
18 2020 David Paravyan* Tan Zhongyi Viewer Viewer Viewer
- 2021 Festival not held - pandemic FIDE Women's Grand Prix - see below n/a n/a n/a

* won after play-off

Gibraltar Tournament Honours Board

 
Year Masters Women's 1st Prize Challengers A Challengers B Amateur A Amateur B
2003 Nigel Short (ENG), Vasilios Kotronias (GRE) Nora Medvegy (HUN) - - Odin Blikra Vea (NOR) (10 rounds) -
2004 Nigel Short (ENG) Pia Cramling (SWE) Erik Eliassen (NOR), John Farrell (USA), Zouhair Naciri (MAR), Tarik Rrhioua (MAR) Zouhair Naciri (MAR), Tarik Rrhioua (MAR)    
2005 Alexei Shirov (ESP), Levon Aronian (ARM), Emil Sutovsky (ISR), Kiril Georgiev (BUL), Zahar Efimenko (UKR) Ketevan Arakhamia Grant (GEO), Pia Cramling (SWE), Viktorija Cmilyte (LTU), Almira Skripchenko (FRA), Iweta Radziewicz (POL) Khaled Elamari (MAR) Khaled Elamari (MAR) Mario Garcia (GIB) Mario Garcia (GIB)
2006 Kiril Georgiev (BUL) Antoaneta Stefanova (BUL), Zhu Chen (QAT), Natalia Zhukova (UKR) Inna Agrest (SWE), Odin Blikra Vea (NOR) Odin Blikra Vea (NOR) Francisco Garcia Lechugo, Raymond Hearty, Rafael Salcedo -
2007 Vladimir Akopian (ARM) Jovanka Houska (ENG) Lars Andreassen (NOR) Odin Blikra Vea (NOR) Russell Goodfellow (ENG), Kevin Millward (ENG), Brendan O'Gorman (ENG) Klaus Kuenitz (GER)
2008 Hikaru Nakamura (USA) Antoaneta Stefanova (BUL), Viktorija Cmilyte (LTU), Harika Dronavalli (IND), Ketevan Arakhamia-Grant (SCO) Johannes Luangtep Kvisla (NOR) Oleg Kozlov (RUS) Geir Ole Aagedal (NOR), Samuel Flanagan (NIR), Haddou Sellak (MAR) Geoffrey Bishop (ENG)
2009 Peter Svidler (RUS) Nana Dzagnidze (GEO) Nicolai Getz (NOR) Johannes Luangtep Kvisla (NOR), Nicolai Getz (NOR) Russell Goodfellow (ENG), Samuel Flanagan (NIR) Oussama Elhadad (MAR)
2010 Michael Adams (ENG) Natalia Zhukova (UKR) Katrine Tjolsen (NOR), Odin Blikra Vea (NOR), Anders Gjerdrum Hagen (NOR) Jon Kristian Haarr (NOR) Rodel-Marinel Rujan (ROU) Johan Salomon (NOR)
2011 Vasil Ivanchuk (UKR) Nana Dzagnidze (GEO) Ivan Elishev (RUS), Johan Henriksson (SWE) Adeoye Dasaolu (ENG) Vegard Stene (NOR) Klaus Kuenitz (GER)
2012 Nigel Short (ENG) Hou Yifan (CHN) Odin Blikra Vea (NOR), Anders Petterson (SWE), Alain Ranaivoharisoa (MAD) Jose Manuel Diaz Velandia (VEN), Gustavo Barrenechea Bahamonde (ESP), Anders Petterson (SWE) Joaquin Ruiz Manrique (ESP), Larbi Houari (MAR) Elias Al Hanini (PLE), Benjamin P Grainger (ENG)
2013 Nikita Vitiugov (RUS) Zhao Xue (CHN) Sarai Sanchez Castillo (VEN), Luis Javier Sanchez Botella (ESP) Pavel Janev (BUL), Andrei Olhovik (RUS), George O'Toole (ENG) Sergei Denisik (BLR), Lolomari Erekosima George (NGR) Rodel-Marinel Rujan (ROU), Javier Portillo Castellon (ESP)
2014 Ivan Cheparinov (BUL) Mariya Muzychuk (UKR) Pedro Ramon Martinez Reyes (VEN), Johannes Luangtep Kvisla (NOR) Alexander Pena Riasco (COL), John Oyeyemi Fawole (NGR), Pedro Ramon Martinez Reyes (VEN), Irene Nicolas Zapata (ESP) Klaus Kuenitz (GER), Hamilton Tarley Cruz Fiallos (VEN), Lolomari Erekosima George (NGR) Jonathan Wright (ENG), Hamilton Tarley Cruz Fiallos (VEN), Jon Machlik (NOR)
2015 Hikaru Nakamura (USA) Hou Yifan (CHN) Luis Javier Sanchez Botella (ESP), Javier Longa Yauca (PER), Badrakh Galmandakh (MGL), Juan Antonio Urbina Perez (ESP), Klara Varga (HUN) Pavel Janev (BUL), Badrakh Galmandakh (MGL), Hector Fiori (ARG), Inna Agrest (SWE) Yasser Saber (MAR) Lolomari Erekosima George (NGR)
2016 Hikaru Nakamura (USA) Anna Muzychuk (UKR) Javier Longa Yauca (PER), Petteri Paronen (FIN) Martin Boado Rodriguez (ESP), Felipe Kubiaki Menna Barreto (BRA), Javier Longa Yauca (PER), Pascal Verneuil (FRA) Ioan-Dan Gaspar (ROU), Rodny Joachim (FRA) Victor Manuel Cernuda Orejas (ESP), Jesus Maria Gonzalez Pabollet (ESP)
2017 Hikaru Nakamura (USA) Ju Wenjun (CHN) Martin Medina Yadarola (ESP), Petteri Paronen (FIN) Chinmay Kulkarni (IND) G Sandhya (IND), Eddy Bosschem (BEL), Athar Ansari (ENG), Klaus Kuenitz (GER) Victor Manuel Cernuda Orejas (ESP), Federico Jose Valladolid Martin (ESP), Athar Ansari (ENG), Manuel Garcia-Blazquez Perez (ESP)
2018 Levon Aronian (ARM) Pia Cramling (SWE) Yasser Saber (MAR) Martin Medina Yadarola (ESP), Marc Lacrosse (BEL) Valeriy Stamenov (BUL), Grover Ashwani Kumar (IND) Daniel Diaz Mino (ESP), Nicola-Alexandar Mircov (ROU), Kevin James (IRL)
2019 Vladislav Artemiev (RUS) Tan Zhongyi (CHN) Lim Zhuo Ren (MAS), Abdulraheem Abdulrahman Akintoye (NGR) Markus Orndahl (SWE), Andras Meszaros (HUN), Miguel Jordan Martinez (ESP) Teh Wee Zhun (MAS) Eddy Bosschem (BEL)
2020 David Paravyan (Russia) Tan Zhongyi (CHN) Leon Piasetski (CAN) Pavel Yanev (BUL) Ashwani Kumar Grover (IND) Chino Nwachukwu (NGR)
Year Masters Women's Prize Challengers A Challengers B Amateur A Amateur B

 

2021 FIDE Women's Grand Prix - Caleta Hotel - 22 May - 2 June 2021 - Game Viewer/Download

2021 FIDE Women's Grand Prix Nat'y Elo 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12  Total  TPR
1 Abdumalik,Zhansaya KAZ 2472m
&;
½ ½ ½ 1 1 ½ 1 1 1 1 ½ 2699
2 Muzychuk,Mariya UKR 2544g ½
&;
1 ½ ½ ½ ½ 0 ½ 1 1 1 7 2583
3 Mammadzada,Gunay AZE 2443m ½ 0
&;
1 ½ ½ 0 1 ½ 1 ½ 1 2556
4 Lagno,Kateryna RUS 2546g ½ ½ 0
&;
½ ½ ½ 1 ½ 1 ½ 1 2546
5 Paehtz,Elisabeth GER 2456m 0 ½ ½ ½
&;
1 ½ 1 ½ 0 ½ 1 6 2525
6 Dzagnidze,Nana GEO 2524g 0 ½ ½ ½ 0
&;
½ ½ 1 ½ 1 1 6 2519
7 Muzychuk,Anna UKR 2535g ½ ½ 1 ½ ½ ½
&;
0 ½ 1 0 ½ 2482
8 Kashlinskaya,Alina RUS 2494m 0 1 0 0 0 ½ 1
&;
1 0 ½ 1 5 2450
9 Stefanova,Antoaneta BUL 2470g 0 ½ ½ ½ ½ 0 ½ 0
&;
1 1 0 2423
10 Gunina,Valentina RUS 2421g 0 0 0 0 1 ½ 0 1 0
&;
1 1 2428
11 Saduakassova,Dinara KAZ 2500m 0 0 ½ ½ ½ 0 1 ½ 0 0
&;
1 4 2383
12 Bulmaga,Irina ROU 2440m ½ 0 0 0 0 0 ½ 0 1 0 0
&;
2 2229

© 2021 John Saunders