www.britbase.info
© 1997-2024
John Saunders

 

BRITBASE - British Chess Game Archive

Tournament: 56th British Championship (won by Penrose) (all 176 games, from the bulletin) Updated 19 September, 2023 10:59 AM
Venue: Llewelyn Primary S, Rhyl • Dates: 11-22 August 1969 • Download PGN (includes 155 games from subsidiary events)

1969 British Chess Championship, 11-22 August, Rhyl, Wales 1968« »1970

1969 British Chess Championship Resid. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  Total 
1 Dr. Jonathan Penrose London ◊ 1/31 ◊ 1/20 ♦ ½/3 ♦ ½/13 ◊ ½/4 ♦ ½/7 ◊ 1/11 ♦ 1/14 ◊ 1/10 ♦ ½/2 ◊ ½/6 8
2 Robert G Wade London ♦ 1/18 ◊ 0/4 ♦ 0/13 ◊ 1/31 ♦ 1/25 ◊ 1/17 ◊ 1/20 ♦ ½/11 ♦ ½/3 ◊ ½/1 ◊ 1/10
3 Andrew J Whiteley Oxford ◊ 1/29 ♦ 1/5 ◊ ½/1 ♦ 1/7 ◊ ½/11 ♦ 1/20 ◊ ½/4 ♦ ½/10 ◊ ½/2 ♦ ½/6 ◊ 0/8 7
4 John E Littlewood Skelmersdale ◊ 1/28 ♦ 1/2 ◊ 0/10 ♦ 1/21 ♦ ½/1 ◊ 1/9 ♦ ½/3 ◊ 1/6 ♦ ½/11 ◊ ½/7 ◊ 0/5 7
5 Frank Parr Ewell ♦ 1/19 ◊ 0/3 ♦ 0/12 ◊ 1/8 ♦ 1/16 ◊ 1/14 ◊ 0/10 ♦ ½/7 ◊ ½/13 ◊ 1/11 ♦ 1/4 7
6 Martyn J Corden Bolton ◊ ½/30 ♦ ½/27 ◊ 1/8 ♦ 1/12 ◊ 1/10 ♦ 0/11 ◊ 1/7 ♦ 0/4 ◊ 1/15 ◊ ½/3 ♦ ½/1 7
7 Victor W Knox Stockport ♦ ½/32 ◊ 1/16 ♦ 1/25 ◊ 0/3 ♦ 1/21 ◊ ½/1 ♦ 0/6 ◊ ½/5 ♦ 1/12 ♦ ½/4 ◊ 1/11 7
8 Alan H Perkins Leeds ♦ ½/16 ◊ ½/12 ♦ 0/6 ♦ 0/5 ◊ 1/29 ◊ 1/25 ♦ 0/14 ◊ 1/21 ♦ ½/9 ◊ 1/22 ♦ 1/3
9 Paul R Bielby Sunderland ◊ 1/14 ♦ 0/10 ◊ 1/22 ♦ ½/28 ◊ ½/17 ♦ 0/4 ◊ 1/24 ♦ 0/15 ◊ ½/8 ♦ 1/13 ♦ 1/18
10 Barry N Green London ♦ 1/23 ◊ 1/9 ♦ 1/4 ◊ 0/11 ♦ 0/6 ◊ 1/12 ♦ 1/5 ◊ ½/3 ♦ 0/1 ◊ ½/18 ♦ 0/2 6
11 Maxwell L Fuller AUS - London ◊ 1/15 ♦ ½/22 ◊ 1/27 ♦ 1/10 ♦ ½/3 ◊ 1/6 ♦ 0/1 ◊ ½/2 ◊ ½/4 ♦ 0/5 ♦ 0/7 6
12 Bernard Cafferty Birmingham ◊ ½/21 ♦ ½/8 ◊ 1/5 ◊ 0/6 ♦ 1/28 ♦ 0/10 ◊ ½/15 ♦ 1/23 ◊ 0/7 ♦ 1/24 ◊ ½/14 6
13 Peter H Clarke Holsworthy ◊ ½/22 ♦ ½/15 ◊ 1/2 ◊ ½/1 ♦ 0/20 ◊ ½/23 ♦ ½/17 ◊ ½/16 ♦ ½/5 ◊ 0/9 ♦ 1/21
14 Ronald Thomas Middlesbrough ♦ 0/9 ◊ 1/19 ♦ ½/23 ◊ ½/25 ♦ 1/15 ♦ 0/5 ◊ 1/8 ◊ 0/1 ♦ ½/16 ◊ ½/17 ♦ ½/12
15 Peter M Jamieson Glasgow ♦ 0/11 ◊ ½/13 ♦ ½/18 ♦ 1/30 ◊ 0/14 ◊ 1/19 ♦ ½/12 ◊ 1/9 ♦ 0/6 ◊ ½/16 ♦ ½/17
16 (Frederick) Norman Stephenson Middlesbrough ◊ ½/8 ♦ 0/7 ◊ ½/26 ♦ 1/22 ◊ 0/5 ◊ ½/18 ♦ 1/21 ♦ ½/13 ◊ ½/14 ♦ ½/15 ◊ ½/19
17 Mark H Horton Nottingham ◊ ½/24 ♦ 1/30 ◊ ½/21 ◊ ½/20 ♦ ½/9 ♦ 0/2 ◊ ½/13 ◊ ½/18 ♦ ½/22 ♦ ½/14 ◊ ½/15
18 Keith M Oliff Basildon ◊ 0/2 ♦ ½/26 ◊ ½/15 ♦ ½/27 ◊ 1/24 ♦ ½/16 ◊ ½/23 ♦ ½/17 ◊ 1/20 ♦ ½/10 ◊ 0/9
19 Robert Bellin Gt. Yarmouth ◊ 0/5 ♦ 0/14 ◊ 1/29 ♦ ½/26 ◊ ½/27 ♦ 0/15 ◊ 1/28 ♦ ½/24 ◊ ½/23 ♦ 1/20 ♦ ½/16
20 Michael J Franklin London ◊ 1/26 ♦ 0/1 ◊ 1/30 ♦ ½/17 ◊ 1/13 ◊ 0/3 ♦ 0/2 ◊ ½/22 ♦ 0/18 ◊ 0/19 ♦ 1/27 5
21 Peter W Hempson London ♦ ½/12 ◊ 1/32 ♦ ½/17 ◊ 0/4 ◊ 0/7 ♦ 1/27 ◊ 0/16 ♦ 0/8 ◊ 1/29 ♦ 1/23 ◊ 0/13 5
22 Leslie S F Blackstock Kidderminster ♦ ½/13 ◊ ½/11 ♦ 0/9 ◊ 0/16 ♦ ½/31 ◊ 1/32 ◊ 1/26 ♦ ½/20 ◊ ½/17 ♦ 0/8 ◊ ½/24 5
23 David Lees Manchester ◊ 0/10 ♦ 1/29 ◊ ½/14 ♦ 0/24 ◊ 1/26 ♦ ½/13 ♦ ½/18 ◊ 0/12 ♦ ½/19 ◊ 0/21 ♦ 1/32 5
24 Seth Saverymuttu Gosport ♦ ½/17 ◊ 0/25 ♦ ½/31 ◊ 1/23 ♦ 0/18 ◊ 1/28 ♦ 0/9 ◊ ½/19 ♦ 1/30 ◊ 0/12 ♦ ½/22 5
25 Richard Bailey Bebington ◊ ½/27 ♦ 1/24 ◊ 0/7 ♦ ½/14 ◊ 0/2 ♦ 0/8 ◊ 0/29 ♦ ½/32 ♦ 1/31 ◊ ½/26 ◊ ½/28
26 Roger Lancaster London ♦ 0/20 ◊ ½/18 ♦ ½/16 ◊ ½/19 ♦ 0/23 ◊ 1/31 ♦ 0/22 ♦ ½/29 ◊ ½/32 ♦ ½/25 ◊ ½/30
27 Michael J Haygarth Leeds ♦ ½/25 ◊ ½/6 ♦ 0/11 ◊ ½/18 ♦ ½/19 ◊ 0/21 ♦ 0/30 ◊ ½/31 ◊ ½/28 ♦ 1/32 ◊ 0/20 4
28 Gerald Bonner Glasgow ♦ 0/4 ◊ ½/31 ♦ 1/32 ◊ ½/9 ◊ 0/12 ♦ 0/24 ♦ 0/19 ◊ ½/30 ♦ ½/27 ◊ ½/29 ♦ ½/25 4
29 Mikhail Gavrilovic Cardiff ♦ 0/3 ◊ 0/23 ♦ 0/19 ◊ 1/32 ♦ 0/8 ◊ ½/30 ♦ 1/25 ◊ ½/26 ♦ 0/21 ♦ ½/28 ◊ ½/31 4
30 Baruch H Wood Sutton Coldfield ♦ ½/6 ◊ 0/17 ♦ 0/20 ◊ 0/15 ♦ ½/32 ♦ ½/29 ◊ 1/27 ♦ ½/28 ◊ 0/24 ◊ ½/31 ♦ ½/26 4
31 Hugh D Holmes Glasgow ♦ 0/1 ♦ ½/28 ◊ ½/24 ♦ 0/2 ◊ ½/22 ♦ 0/26 ◊ 0/32 ♦ ½/27 ◊ 0/25 ♦ ½/30 ♦ ½/29 3
32 Louis de Veauce Pirbright ◊ ½/7 ♦ 0/21 ◊ 0/28 ♦ 0/29 ◊ ½/30 ♦ 0/22 ♦ 1/31 ◊ ½/25 ♦ ½/26 ◊ 0/27 ◊ 0/23 3

Time limit: 40/2½ hrs + 16/1 hr etc. Prizes: 1st – Wm Sims Prize (£200 approx), 2nd £40, £30, £20.

1969 British Ladies' Chess Championship, Rhyl 1968« »1970

1969 British Ladies Championship Resid. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  Total 
1 Rowena M Bruce (née Dew) Plymouth ♦ 1/16 ◊ 1/3 ♦ 1/5 ◊ ½/4 ♦ 1/8 ◊ ½/2 ♦ 1/10 ◊ 1/15 ♦ 0/6 ♦ ½/7 ◊ 1/12
2 Dinah M Dobson (later Norman) Northwood ◊ 1/18 ♦ ½/6 ◊ ½/7 ◊ 1/16 ♦ ½/3 ♦ ½/1 ◊ 1/8 ♦ 1/5 ◊ ½/4 ♦ 1/12 ◊ 1/11
3 Nancy C Elder Dundee ◊ 1/14 ♦ 0/1 ◊ 1/11 ♦ 1/5 ◊ ½/2 ♦ 0/4 ♦ 1/6 ♦ 1/9 ◊ ½/7 ♦ 1/15 ♦ 1/10 8
4 (Patricia) Anne Sunnucks Aldershot ◊ ½/7 ♦ 1/11 ◊ 1/6 ♦ ½/1 ♦ ½/10 ◊ 1/3 ♦ 0/5 ◊ 1/8 ♦ ½/2 ◊ 1/16 ♦ 1/9 8
5 Margaret Eleanor Lander Gillingham ◊ 1/13 ♦ 1/15 ◊ 0/1 ◊ 0/3 ♦ 1/16 ♦ 1/6 ◊ 1/4 ◊ 0/2 ♦ 1/9 ♦ 1/8 ◊ ½/7
6 Olive Cecily Richards (later Chataway) Harrow ♦ 1/8 ◊ ½/2 ♦ 0/4 ♦ 1/9 ◊ 1/7 ◊ 0/5 ♦ 0/3 ♦ 1/16 ◊ 1/1 ◊ ½/10 ♦ 1/17 7
7 Margaret I Powis Stroud ♦ ½/4 ◊ 1/12 ♦ ½/2 ◊ ½/10 ♦ 0/6 ◊ ½/13 ♦ ½/14 ◊ 1/11 ♦ ½/3 ◊ ½/1 ♦ ½/5 6
8 Mary A E A Henniker-Heaton London ◊ 0/6 ♦ 1/14 ◊ 1/15 ♦ 1/12 ◊ 0/1 ◊ ½/10 ♦ 0/2 ♦ 0/4 ◊ 1/17 ◊ 0/5 ♦ 1/18
9 Leah Margaret Hogarth Glasgow ♦ ½/12 ◊ ½/5 ♦ 0/16 ◊ 0/6 ♦ 1/17 ◊ 1/4 ♦ 1/13 ◊ 0/3 ◊ 0/5 ♦ 1/18 ◊ 0/4 5
10 Cicely Mary Murphy Whitchurch ◊ ½/11 ♦ ½/9 ◊ 1/13 ♦ ½/7 ◊ ½/4 ♦ ½/8 ◊ 0/1 ♦ 0/17 ◊ 1/18 ♦ ½/6 ◊ 0/3 5
11 Andrea M Smith Leicester ♦ ½/10 ◊ 0/4 ♦ 0/3 ◊ 1/14 ◊ 0/13 ♦ 1/18 ◊ 1/12 ♦ 0/7 ♦ ½/15 ◊ 1/17 ♦ 0/2 5
12 Christine State (later Corden) Oxford ◊ ½/9 ♦ 0/7 ◊ 1/18 ◊ 0/8 ♦ ½/15 ◊ 1/17 ♦ 0/11 ♦ 1/14 ◊ 1/13 ◊ 0/2 ♦ 0/1 5
13 Sarah Margaret Steedman (née Wilson) Glasgow ♦ 0/5 ◊ 1/17 ♦ 0/10 ◊ ½/15 ♦ 1/11 ♦ ½/7 ◊ 0/9 ◊ 1/18 ♦ 0/12 ◊ ½/14 ♦ ½/16 5
14 Julie Dobson Wallasey ♦ 0/3 ◊ 0/8 ♦ 1/17 ♦ 0/11 ◊ 1/18 ♦ 0/9 ◊ ½/7 ◊ 0/12 ♦ ½/16 ♦ ½/13 ◊ 1/15
15 Joan M Pawlus Wigan ♦ 1/17 ◊ 0/5 ♦ 0/8 ♦ ½/13 ◊ ½/12 ◊ 1/16 ♦ 1/18 ♦ 0/1 ◊ ½/11 ◊ 0/3 ♦ 0/14
16 Mrs Evaline Emily Feavyour Saxmundham ◊ 0/1 ♦ 1/18 ◊ 1/9 ♦ 0/2 ◊ 0/5 ♦ 0/15 ♦ 1/17 ◊ 0/6 ◊ ½/14 ♦ 0/4 ◊ ½/13 4
17 Mrs C Williams Devizes ◊ 0/15 ♦ 0/13 ◊ 0/14 ♦ 1/18 ◊ 0/9 ♦ 0/12 ◊ 0/16 ◊ 1/10 ♦ 0/8 ♦ 0/11 ◊ 0/6 2
18 Jane Sadler Rees Northampton ♦ 0/2 ◊ 0/16 ♦ 0/12 ◊ 0/17 ♦ /14 ◊ 0/11 ◊ 0/15 ♦ 0/13 ♦ 0/10 ◊ 0/9 ♦ 0/8 0

1969 BCF MAJOR OPEN TOURNAMENT

(1) Peter C Griffiths (Solihull) 9/11;
(2-3) Dr. Julian T Farrand (Stockport), John N Sugden (Beckenham) 8;
(4) John William Naylor (Ilkley) 7½;
(5-9) (Derek) George Ellison (Poulton-le-Fylde), Richard V M Hall (Sutton Coldfield), Norman A Hutchinson (Scunthorpe), Brian L McCague (Stevenage), John M Ripley (Liverpool) 7;
(10-13) Douglas J Barnett (London), Brian R Eley (Rotherham), Paul S N Kendall (Oxford), Stuart A Townsend (Reading) 6½;
(14-20) Percy B Cook (London), Peter A Harris (Camberley), Geoffrey H James (Brighton), Peter G Moore (Cheadle), Richard W O'Brien (Ilford), Trevor W Robbins (London), Terence J Stuttard (Manchester) 6;
(21-27) Anthony R Cullinane (Portsmouth), Raymond M Ellison (Christchurch), John A Feavyour (Woodbridge), Raymond J Gamble (Derby), Paul F Habershon (Bath), Robert S McFarland (Coventry), Alan G Trangmar (Beckenham) 5½;
(28-36) Ian P Eustis (Swansea), Jo Jarvis (Rhyl), Roger Keely (London), James R Nicolson (Manchester), Laurence W Prescott (London), Michael R Price (Liverpool), John K Robinson (Leicester), B. Thomas (Hove), R. Williams (London) 5;
(37-41) Geoffrey Chesters (Crewe), R Hilton (Swindon), Victor J A Russ (Harrogate), Eric J Simpson (Worksop), Walter J E Yeeles (Gosport) 4½;
(42-43) Kenneth I Norman (Hounslow), William G Raines (London) 4;
(44-46) P Griffiths (Carlisle), Fridolin Jaeck (Altrincham), P Jeal (Sheffield) 3½;
(47) John Stanley Giles (Altrincham) 2½;
(48) William Bainbridge (Wilmslow) 1½.


1969 British Under-21 Chess Championship

British U21 Championship Resid. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Total
1 Richard G Eales Chester ◊ 1/10 ♦ ½/27 ◊ 1/30 ♦ 1/16 ◊ 1/7 ♦ ½/5 ◊ 1/2 ♦ ½/17 ♦ 1/6 ♦ ½/3 ◊ ½/4
2 Paul A Hutchinson Scunthorpe ♦ 1/17 ◊ ½/5 ♦ 1/37 ◊ ½/56 ♦ 1/31 ◊ 1/20 ♦ 0/1 ◊ 1/19 ♦ ½/7 ◊ 1/10 ♦ ½/6 8
3 Roger Webb Oxted ◊ 0/18 ♦ 1/22 ◊ 1/4 ♦ 0/50 ◊ 1/16 ♦ ½/25 ◊ 1/8 ♦ 1/14 ◊ 1/23 ◊ ½/10 ♦ 1/5 8
4 (Robert) Walter L Moberly Whyteleafe ♦ ½/13 ◊ ½/12 ♦ 0/3 ◊ 1/57 ♦ 1/46 ◊ 1/28 ♦ ½/26 ◊ ½/9 ♦ 1/19 ◊ 1/5 ♦ ½/1
5 Brian H Turner Stockton ◊ 1/54 ♦ ½/2 ◊ 1/9 ◊ 1/19 ♦ 1/48 ◊ ½/1 ♦ 1/7 ♦ ½/6 ◊ 1/17 ♦ 0/4 ◊ 0/3
6 Tim Wickens London ♦ 1/35 ◊ ½/19 ♦ ½/25 ◊ 1/13 ♦ 1/28 ◊ ½/8 ♦ 1/9 ◊ ½/5 ♦ 0/1 ◊ 1/7 ◊ ½/2
7 Ivor Adrian Friedlander Westcliff ♦ 1/24 ◊ 1/49 ♦ 1/28 ◊ 1/48 ♦ 0/1 ◊ 1/15 ◊ 0/5 ♦ 1/10 ◊ ½/2 ♦ 0/6 ◊ ½/8 7
8 Paul Hershman Southend ◊ 0/27 ♦ 1/10 ◊ 1/52 ♦ ½/14 ◊ 1/35 ♦ ½/6 ♦ 0/3 ◊ 1/11 ◊ ½/15 ♦ 1/25 ♦ ½/7 7
9 Roger Rance Smith London ♦ 1/11 ◊ ½/37 ♦ 0/5 ◊ 1/53 ♦ 1/25 ◊ 1/14 ◊ 0/6 ♦ ½/4 ◊ ½/18 ♦ ½/17 ◊ 1/23 7
10 P R Green Leeds ♦ 0/1 ◊ 0/8 1/bye ♦ 1/41 ◊ 1/22 ◊ 1/31 ♦ 1/15 ◊ 0/7 ♦ 1/26 ♦ 0/2 ◊ ½/18
11 Paul R Kemp Reading ◊ 0/9 ♦ ½/15 ◊ 1/32 ♦ ½/17 ◊ 1/30 ♦ ½/23 ◊ ½/18 ♦ 0/8 ◊ 1/41 ♦ ½/21 ◊ 1/26
12 David A LeMoir Bristol ◊ ½/31 ♦ ½/4 ◊ ½/36 ♦ ½/30 ◊ 1/24 ♦ 1/27 ♦ 0/19 ◊ 1/20 ◊ ½/25 ♦ ½/18 ◊ ½/15
13 Richard C Lemon New Malden ◊ ½/4 ♦ 1/36 ◊ ½/14 ♦ 0/6 ♦ 1/40 ♦ 0/17 ◊ ½/13 ♦ ½/35 ◊ ½/22 ♦ 1/47 ♦ 1/27
14 Peter R Markland Bolton ♦ ½/25 ◊ 1/38 ♦ ½/13 ◊ ½/8 ♦ 1/18 ♦ 0/9 ♦ 1/35 ◊ 0/3 ♦ 0/16 ♦ 1/36 ◊ 1/32
15 Rory M R O'Kelly Beckenham ♦ ½/44 ◊ 1/39 ♦ 1/53 ◊ ½/31 ♦ 1/56 ♦ 0/7 ◊ 0/10 ◊ 1/36 ♦ ½/8 ◊ ½/16 ♦ ½/12
16 Jerry F Rudge Farnborough ♦ 1/43 ◊ 1/18 ♦ 0/31 ◊ 0/1 ♦ 0/3 ◊ ½/21 ♦ 1/37 ◊ 1/28 ◊ 1/14 ♦ ½/15 ◊ ½/17
17 Graham Speed Carshalton ◊ 0/2 ♦ 1/22 ♦ ½/18 ◊ ½/11 ♦ 1/37 ◊ 1/13 ♦ 1/20 ◊ ½/1 ♦ 0/5 ◊ ½/9 ♦ ½/16
18 Derek Maurice Wise Bristol ♦ 1/3 ♦ 0/16 ◊ ½/17 ♦ 1/29 ◊ 0/14 ◊ 1/43 ♦ ½/11 ◊ 1/31 ♦ ½/9 ◊ ½/12 ♦ ½/10
19 Graham P Burton Epsom ◊ 1/22 ♦ ½/6 ◊ 1/29 ♦ 0/5 ◊ ½/23 ♦ 1/50 ◊ 1/12 ♦ 0/2 ◊ 0/4 ♦ ½/30 ◊ ½/25 6
20 John P Knee Salisbury ◊ ½/30 ♦ ½/23 ◊ 1/57 ♦ 1/40 ◊ 1/50 ♦ 0/2 ◊ 0/17 ♦ 0/12 ◊ 1/35 ♦ ½/26 ◊ ½/21 6
21 D R Lewis London ◊ ½/23 ♦ 0/31 ◊ 1/47 ♦ 0/27 ◊ 1/29 ♦ ½/16 ◊ 1/50 ♦ 0/25 ◊ 1/30 ◊ ½/11 ♦ ½/20 6
22 Keith Maudsley Blackburn ♦ 0/19 ◊ 0/3 ♦ 1/33 ◊ 1/51 ♦ 0/10 ♦ 1/44 ◊ ½/41 ♦ 0/30 ◊ 1/52 ◊ ½/24 ♦ 1/37 6
23 (Christopher) Gerard O'Reilly Telford ♦ ½/21 ◊ ½/20 ♦ 1/49 ◊ ½/25 ♦ ½/19 ◊ ½/11 ♦ 1/48 ◊ ½/26 ♦ 0/3 ◊ 1/28 ♦ 0/9 6
24 John D Thornton Bradford ◊ 0/7 ♦ 1/33 ♦ 1/34 ◊ 0/28 ♦ 0/12 ◊ 1/53 ◊ 0/25 ♦ ½/29 ◊ 1/46 ♦ ½/22 ◊ 1/50 6
25 Peter J Waters Braunton ◊ ½/14 ♦ 1/46 ◊ ½/6 ♦ ½/23 ◊ 0/9 ◊ ½/3 ♦ 1/24 ◊ 1/21 ♦ ½/12 ◊ 0/8 ♦ ½/19 6
26 Terry B Bennett Watford ◊ 0/29 ◊ ½/35 ♦ 1/45 ♦ 1/46 ◊ ½/27 ♦ 1/56 ◊ ½/4 ♦ ½/23 ◊ 0/10 ◊ ½/20 ♦ 0/11
27 (Louis) Alan Edwards Leicester ♦ 1/8 ◊ ½/1 ♦ 0/56 ◊ 1/21 ♦ ½/26 ◊ 0/12 ♦ 0/36 ◊ 1/49 ♦ ½/47 ♦ 1/22 ◊ 0/13
28 Keith L Escott Cambridge ◊ 1/42 ♦ 1/41 ◊ 0/7 ♦ 1/24 ◊ 0/6 ♦ 0/4 ◊ 1/56 ♦ 0/16 ◊ 1/50 ♦ 0/23 ◊ ½/35
29 David J James Cwmbran ♦ 1/26 ◊ ½/53 ♦ 0/19 ◊ 0/18 ♦ 0/21 ◊ ½/38 ♦ 1/40 ◊ ½/24 ♦ ½/39 ◊ ½/33 ♦ 1/48
30 D R T Jones Oxford ♦ ½/20 ◊ 1/44 ♦ 0/1 ◊ ½/12 ♦ 0/11 ◊ 1/37 ♦ ½/13 ◊ 1/22 ♦ 0/21 ◊ ½/19 ♦ ½/34
31 Julian F T Kirk O'Grady Cambridge ♦ ½/12 ◊ 1/21 ◊ 1/16 ♦ ½/15 ◊ 0/2 ♦ 0/10 ◊ 1/39 ♦ 0/18 ◊ 0/32 ♦ ½/50 ◊ 1/47
32 Roderick I Nicolson Cambridge ♦ 0/49 ◊ ½/43 ♦ 0/11 ◊ 1/45 ♦ 0/34 ◊ ½/46 ♦ 1/51 ◊ ½/39 ♦ 1/31 ◊ 1/48 ♦ 0/14
33 P J Norton Heckmondwike ♦ 0/37 ◊ 0/24 ◊ 0/22 1/bye ♦ 1/54 ♦ 0/41 ◊ ½/45 ◊ ½/34 ♦ 1/55 ♦ ½/29 ◊ 1/22
34 Bernard Maurice Rothbart London ◊ 0/50 ♦ 1/54 ◊ 0/24 ♦ ½/52 ◊ 1/32 ♦ 0/35 ◊ 0/22 ♦ ½/33 ◊ 1/45 ♦ 1/41 ◊ ½/30
35 Melvyn J Young Nottingham ◊ 0/6 ♦ ½/26 ◊ 1/55 ♦ 1/44 ♦ 0/8 ◊ 1/34 ♦ 0/14 ◊ ½/13 ♦ 0/20 ◊ 1/39 ♦ ½/28
36 Chris D Carr Staines ♦ ½/39 ◊ 0/13 ♦ ½/12 ◊ ½/37 ♦ ½/22 ◊ 1/40 ◊ 1/27 ♦ 0/15 ♦ ½/48 ◊ 0/14 ♦ ½/38 5
37 Roger D de Coverly Bourne End ◊ 1/33 ♦ ½/9 ◊ 0/2 ♦ ½/36 ◊ 0/17 ♦ 0/30 ◊ 0/16 1/bye ♦ 1/51 ♦ 1/40 ◊ 0/22 5
38 A Cummins Liverpool ◊ ½/47 ♦ 0/14 ◊ 0/44 ♦ 0/54 ◊ 1/55 ♦ ½/29 ◊ 0/46 ♦ ½/53 ◊ 1/57 ♦ 1/52 ◊ ½/36 5
39 Stuart B Scott Surbiton ◊ ½/36 ♦ 0/15 ◊ 0/46 ♦ 1/55 ◊ 1/52 ◊ ½/48 ♦ 0/31 ♦ ½/32 ◊ ½/29 ♦ 0/35 ♦ 1/53 5
40 R Alan Barton Derby ◊ 1/55 ♦ 0/50 ◊ 1/41 ◊ 0/30 ♦ 0/13 ♦ 0/36 ◊ 0/29 ♦ 1/57 ♦ 1/54 ◊ 0/37 ◊ ½/45
41 D J Bray Cwmbran ♦ 1/57 ◊ 0/28 ♦ 0/40 ◊ 0/10 ♦ 1/51 ◊ 1/33 ♦ ½/22 ◊ ½/47 ♦ 0/11 ◊ 0/34 ♦ ½/46
42 Michael J Donnelly Billingham ♦ 0/28 ◊ 0/17 ◊ 1/54 ♦ ½/43 ◊ ½/36 ♦ ½/47 ♦ 1/34 ◊ ½/48 ♦ ½/13 ◊ 0/27 ♦ 0/33
43 G J Dykes Otley ◊ 0/16 ♦ ½/32 ◊ ½/51 ◊ ½/22 ♦ 1/49 ♦ 0/18 ◊ 0/47 ♦ 0/52 ◊ ½/44 ♦ ½/53 ♦ 1/57
44 G Frost Sheffield ◊ ½/15 ♦ 0/30 ♦ 1/38 ◊ 0/35 ♦ ½/53 ◊ 0/22 ♦ 0/49 ◊ ½/51 ♦ ½/43 ◊ ½/54 ◊ 1/55
45 Roger Hardy Bridlington 0/53 ♦ ½/55 ◊ 0/26 ♦ 0/32 1/bye ◊ ½/49 ♦ ½/33 ◊ ½/54 ♦ 0/34 1/57 ♦ ½/40
46 J Lloyd Powell Sheffield ♦ ½/56 ◊ 0/25 ♦ 1/39 ◊ 0/26 ◊ 0/4 ♦ ½/32 ♦ 1/38 ◊ ½/55 ♦ 0/24 ◊ ½/49 ◊ ½/41
47 Duncan W Reed Pudsey ♦ ½/38 ◊ 0/56 ♦ 0/21 ◊ ½/49 ♦ 1/57 ◊ ½/22 ♦ 1/43 ♦ ½/41 ◊ ½/27 ◊ 0/13 0/31
48 R J Roberts Sheffield 1/bye ♦ 1/52 ◊ 1/50 ♦ 0/7 ◊ 0/5 ♦ ½/39 ◊ 0/23 ♦ ½/22 ◊ ½/36 ♦ 0/32 ◊ 0/29
49 B Sedgwick Leeds ◊ 1/32 ♦ 0/7 ◊ 0/23 ♦ ½/47 ◊ 0/43 ♦ ½/45 ◊ 1/44 ♦ 0/27 ◊ ½/53 ♦ ½/46 ◊ ½/52
50 P R Taylor Reading ♦ 1/34 ◊ 1/40 ♦ 0/48 ◊ 1/3 ♦ 0/20 ◊ 0/19 ♦ 0/21 ◊ 1/56 ♦ 0/28 ◊ ½/31 ♦ 0/24
51 R A Clark Scarborough ◊ 0/52 ◊ ½/11 ♦ ½/43 ♦ 0/22 ◊ 0/41 ♦ 1/57 ◊ 0/32 ♦ ½/44 ◊ 0/37 ♦ ½/55 ◊ 1/54 4
52 J N Gibb London ♦ 1/51 ◊ 0/48 ♦ 0/8 ◊ ½/34 ♦ 0/39 ◊ ½/54 ♦ ½/53 ◊ 1/43 ♦ 0/22 ◊ 0/38 ♦ ½/49 4
53 Alan D Gravett Oxford ♦ 1/45 ♦ ½/29 ◊ 0/15 ♦ 0/9 ◊ ½/44 ♦ 0/24 ◊ ½/52 ◊ ½/38 ♦ ½/49 ◊ ½/33 ♦ 0/39 4
54 Leon J Fincham Greenford ♦ 0/5 ◊ 0/34 ♦ 0/22 ◊ 1/38 ◊ 0/33 ♦ ½/52 1/bye ♦ ½/45 ◊ 0/40 ♦ ½/44 ♦ 0/51
55 L Smith Alton, Hants ♦ 0/40 ◊ ½/45 ♦ 0/35 ◊ 0/39 ♦ 0/38 1/bye ◊ 1/57 ♦ ½/46 ◊ 0/33 ◊ ½/51 ♦ 0/44
56 H Russell Stoke ◊ ½/46 ♦ 1/47 ◊ 1/27 ♦ ½/2 ◊ 0/15 ◊ 0/26           3/6
57 M Spicer Skegness ◊ 0/41 1/bye ♦ 0/20 ♦ 0/4 ◊ 0/47 ◊ 0/51 ♦ 0/55 ◊ 0/40 ♦ 0/38 ♦ 0/45   1/10

1969 BRITISH BOYS’ UNDER-18 CHAMPIONSHIP

1 Clive Cubitt (Gt. Yarmouth) 9/11;
2-5 Cyril L Foster (Bolton), Roger W Howley (Manchester), Anthony J Miles (Birmingham), John D M Nunn (London) 8;
6-9 Gordon Campbell (Chelmsford), John M Quinn (Stafford), Chris C W Shephard (Birmingham), William J Stirling (Birmingham) 7½;
10-15 Clive D Gilliam (Croydon), Malcolm A Hunt (Birmingham), Peter F Rosman (Pinner), Ian L Snape (Orpington), Richard G Truman (Leicester), Robert Woodford (Birmingham) 7;
16-26 Andrew J D Baruch (Dundee), James F Cassin (Liverpool), William J Collins (Belfast), John E Dennis (London), Frank N Edmonds (Crewe), George Leyton (Wembley), John G Nicholson (Bromley), A. Smith (London), Maurice J Staples (Bridgwater), Peter J Stubbs (Feltham, Mdx.), J. Wood (Cheadle Hulme) 6½;
27-38 Steve R Boniface (Northampton), Michael St J K Brown (Ashford), Alan Charlton (Nottingham), Christopher M Cornforth (Chester), Stephen J Everson (Sheffield), C. Jones (Dundee), S. N. Jones (Manchester), Malcolm J Lightfoot (Sunbury), David P Lynch (Manchester), Colin F Moore (London), Paul G Prescott (Warley), Chris J Wheatley (Crewe) 6;
39-52 Alan Peter Ashby (Manchester), D. A. Bell (Bedford), Jim Burnett (Bawtry), Robert G Elton (Oldham), Ian Fraser (Cookham, Berks.), Chris Haynes (Hayes, Mdx.), Hugh Lanning (London), Peter G Lovatt (Skegness), Ian McAllan (Sidcup), Richard C T Parry (Nuneaton), T. Reynolds (Chester-le-Street), W. J. Stratton (London), David O Vaughan (Cwmbran), Michael J Yeo (Sth. Croydon) 5½;
53-61 Stephen K Cronick (Cardiff), Paul W Curtis (Ipswich), C. J. Elliott (Chester), J. Gould (Birmingham), L. Lewis (Braintree), Christopher Orchard (Nottingham), Julian G Piasecki (Northampton), P. W. Walsh (Dundee), W. G. Williams (Colwyn Bay) 5;
62-71 John C Fagg (Birchington), A, J. Freeman (Pinner), Peter B Gale (Sth. Croydon), Stephen J Haseldine (Nottingham), Robin F G Kneebone (Truro), Geoffrey P Lawrence (Plymouth), Norman D Marks (Purley), John E Masefield (Crewe), Andrew Steptowe (Gidea Park), Julian O Williams (Paignton) 4½;
72-80 Barry Fraser (Greenford), P. J. Gibbons (Kirkby), M. Gladstone Smith (Purley), Peter E Halmkin (Dawlish), B. Johnson (Crewe), Norman McCracken (Newtownabbey), Robert McMillen (Ballyclare), D. J. Robson (Ewell), Brian A Ruderman (Belfast) 4;
81-83 James H Caruth (Belfast), Thomas Evans (Newtownabbey), Michael J Harkness (Dunmurry) 3½;
84 Michael J Rooney (Liverpool) 3;
85 Clifford Bennett (Newtownabbey) 2½;
86 A. T. G. White (Belfast) 2;
87 T. M. Moreland (Newtownabbey) 1½;
88 James J Stewart (Ballyclare) 1.

1969 BRITISH BOYS’ UNDER-16 CHAMPIONSHIP

n.b. the following crosstable is based on notes I made at the time - it is very incomplete and likely to remain so - JS

Prizes – 1st £15, 2nd £10, 3rd £5. Time limit 40/2 + 20/per subsequent hour

British U16 Championship Resid. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  Total 
1 Michael F Stean Kew 1 ½ 1 ½ 1 1 ◊ 1/2 ◊ 1/10 1/5 ½/15 ½/4 9
2 Johann P Sommerville London 1 ♦ 1/36 ◊ 1/3 ½/5 ◊ 1/54 1/10 ♦ 0/1 1 ½/11 ◊ 1/14 ½
3 Robert J Delnon Plymouth 1/16 ◊ 1/37 ♦ 0/2 1/4 1 ½/12 0 ◊ ½/14 1/10 ½/5 1
4 Gareth D Pearce Abingdon ½ 1 ½ 0/3 1 1 1 0 1/20 1/11 ½/1
5 Ian J Sinclair Kilmacolm 1 1 1 ½/2 0/10 1 1 1 0/1 ½/3 ½
6 M R Duffy Birmingham ½ 1 1 0 ½ ½ ½   1/31     7
7 Richard W Musson Romiley ½ 1 ½/11 1 0 0 1       ½ 7
8 John Keith Orrell Manchester 0 1 1 ½ ½ 0 1     1 ½/10 7
9 David I Patrick Leicester 1 0 1 1 0 1 ½ ½ ½ 1 ½ 7
10 Stephen J Taylor Bedford 1 ♦ 1/23 1 1 1/5 0/2 ◊ ½/14 ♦ 0/1 0/3 1 ½/8 7
11 John M Bennett London 1/55 ½/45 ½/7 ½/15 ½ 1 ½ 1 ½/2 0/4 ½
12 John Graham Isted Brighton ½ 1 1 ½ 1 ½/3 0 0      
13 Andrew J Morley Leicester ½ 0 1 1 ½ 1 1 0      
14 John C Saunders High Wycombe ◊ 1/35 ♦ 0/20 ◊ 1/27 ♦ ½/24 ◊ 1/19 ◊ 1/22 ♦ ½/10 ♦ ½/3 ◊ ½/15 ♦ 0/2 ◊ ½/21
15 Norman C Wilson Sheffield ½ ◊ 1/40 ½ ½/11 ½ 1 ½ 1 ♦ ½/14 ½/1 0
16 Graham K Atkin Sheffield 0/3 0/47 1/30 0/29 0 1/57 1 1       6
17 Richard S B Brayshay Stockton 0 1 0 1 0 1 0 0 1 1 1 6
18 James M Dentith Brixham 1/bye ♦ 0/54 1/21 0 1 0 1         6
19 Stephen R Gough Sheffield ½ ½ ½ 1 ♦ 0/14 ½ 1     ½/41   6
20 Stephen J Mann Sheffield 1 ◊ 1/14 0 1 ½ 0 ½ 1 0/4     6
21 Laurence D Marks Purley 1 0 0/18 1 1 0 1       ♦ ½/14 6
22 Adrian E Millward Leicester ½ 1 0 1 1 ♦ 0/14 ½         6
23 Oliver J Scott Glossop 1 ◊ 0/10 1 0 1 1 0         6
24 Douglas Tudhope Dundee ½ 1 ½ ◊ ½/14 ½ 0 1         6
25 Mark I Hassall Leicester ½ ½ 1 0 0 ½/41 0        
26 Graham J Hutchings Bristol ½ ½ 0 ½ 0 ½ 1        
27 Chris D F Miller Nottingham 0 1 ♦ 0/14 ½ ½ ½ ½     1/44  
28 Andrew Millington Crewe 1 ½ ½ 0 0 ½ ½        
29 Kenneth G E Morrison Nottingham 0 ½ ½/44 1/16 1 ½ ½        
30 Charles O'Connell Derry ½ 0 0/16 ½/52 0 1/56 0/40 1 1/53 1/47  
31 Rory O'Hare Derry ½ 0 1/32 1/45 0 0/34 1/51 1/37 0/6 ½/38  
32 Stephen Sharp Nottingham ½ 0 0/31 ½ 1 ½ ½/41        
33 K R Spencer Elm Park ½ 1 1 ½ 0 1 ½ ½      
34 Keith W Spurgeon Elm Park ½ ½ ½ ½ ½ 1/31 ½        
35 Colin P Stirling Birmingham ♦ 0/14 1 0 0 ½ 1/44 ½        
36 D Thomas Malpas ♦ 1/48 ◊ 0/2 ½ 1 ½ 0 0        
37 Peter L Davies Cardiff 1 ♦ 0/3 ½ ½ 0 1 ½ 0/31       5
38 Alastair G Dawson Troon 0 1/55 ◊ 1/47 1 ½ 0 ½     ½/31   5
39 F Gallagher Swindon ½ 0 1 0 ½ 0 1   0/41     5
40 Michael P R Houlden Harpenden ½ ♦ 0/15 1 0 ½ 0 1/30         5
41 John Nicholson Belfast 0 ½ 0/53 ½/46 1 ½/25 ½/32 ½/54 1/39 ½/19   5
42 John W Phipps Oxford ½ 1 0 0 ½ ½ 0         5
43 N Simmonds Rotherham ½ 1 0 0 ½ ½ 1         5
44 Trevor Brown Newtownabbey ½ 0 ½/29 ½/49 0 0/35 1 ½/51 1/55 0/27  
45 C R Clark Scarborough 1 ½/11 0 0/31 0 ½ 1/57        
46 J A Ferguson Dundee ½ 0 0 ½/41 ½ ½ 0 1/57      
47 Ormond M Goodyear Cardiff 0 1/16 ♦ 0/38 ½ 1 ½ ½     0/30  
48 Philip J Green Nuneaton ◊ 0/36 0 1 1/55 0 ½ ½        
49 G J Hewitt Malpas 0 1 0 ½/44 1 ½ 0        
50 Geoffrey Kendall jnr Scunthorpe 0 0 ½ 1 1 ½ 0        
51 G McCullough Manchester ½ ½ 0 0 1 ½ 0/31 ½/44   1/57  
52 M Paley Sunderland 0 0 ½ ½/30 1 ½ ½        
53 Jan S Przybyla Swindon ½ 0 1/41 0 ½ ½ ½   0/30    
54 D Hale Leicester 1 ◊ 1/18 0 1 ♦ 0/2 0 0 ½/41       4
55 Terence T Atkinson Sunderland 0/11 0/38 1/57 0/48 0 1 0 ½ 0/44    
56 K Fitzgerald Cardiff 0 ½ 0 0 1 0/30 0   ½/57    
57 Alan Shanks Ballyclare 0 0 0/55 1/bye 0 0/16 0/45 0/46 ½/56 0/51  

1969 BRITISH BOYS’ UNDER-14 CHAMPIONSHIP

1 Jonathan S Speelman (London) 10/11;
2 Philip S Griffin (Stoke) 8;
3-5 Chris M Cooley (Swindon), A Jonathan Mestel (Manchester), Peter Sharp (Nottingham) 7½;
6-8 David C Bentley (Ayr), Ian W Cordon (Bedford), Stephen Tovey (Bristol) 7;
9-15 F. Bashir (Oxford), Daljit S Bhalla (London), Michael L Hancock (Stoke), Malcolm J Pycroft (Manchester), Stephen J Thomson (Orpington), Michael C Truran (Truro), David A Winter (Ashford, Mdx.) 6½;
16-20 S. Cox (Crewe), Thomas G Goldrick (Oldham), John A Hutchinson (Scunthorpe), Ivan P Legg (Gloucester), A. M. Weekes (Huddersfield) 6;
21-24 J. K. Hunter (Farnham), Neil A Linwood (Hampton), N. Shields (Hampton), Nicholas J Webber (Street, Som.) 5½;
25-32 G. O. Archer (Nottingham), J. Fletcher (Oldham), Andrew P Furber (Bristol), Ian C Furber (Bristol), P. Johnson (Nottingham), T Stephen McCullough (Newtownabbey), Ian W Osborn (Sheffield), Shaun M Taulbut (Southampton) 5;
33-35 Peter J Cooley (Swindon), Keith McMain (Scunthorpe), Charles L Proctor (Halesowen) 4½;
36-40 C. Elliott (Brixham), N. Holmes (Scunthorpe), D. Knight (Nuneaton), Pierre Meulien (Newtownabbey), D. M. Symons (Nottingham) 4;
41 Russell Bambling (Newtownabbey) 3½;
42-43 Peter H Mcllwaine (Newtownabbey), John McKey (Ballyclare) 3.

1969 BRITISH GIRLS’ UNDER-18 CHAMPIONSHIP

1-2 Genine Fielding (Huddersfield), Mary McGinn (Glasgow) 10/11;
3 Gillian Morgan (Sarisbury Green) 9½;
4-7 Dairena Gaffney (Dublin), Jacqueline S Keene (London), Cecile Meulien (Newtownabbey), Jane Rigiani (Liverpool) 6½;
8-13 J. Docherty (Glasgow), Christine Elder (Dundee), H. M. Gray (Camborne), A. M. Hughes (Glasgow), Mary A Hutchinson (Scunthorpe), Muriel Little (Dundee) 6;
14-20 B. Burke (Glasgow), F. Chambers (Glasgow), E. Friel (Glasgow), Mary Harrigan (Glasgow), Morag Harrigan (Glasgow), Susan A Hutchinson (Scunthorpe), E. J. McKillop (Glasgow) 5½;
21-23 M. C. Docherty (Glasgow), S. Law (Dundee), Anne Marie Meulien (Newtownabbey) 5;
24-25 Irene Hunter (Doagh), K. Johnstone (Glasgow) 4½;
26-28 F. A. Cassidy (Glasgow), Muriel Forsythe (Ballyclare), S. C. McGinn (Glasgow) 3;
29 M. McAlarey (Glasgow) 1½;
30 A. M. Bonner (Glasgow) ½.


1969 BRITISH OVER-50 TOURNAMENT (Double-Round A.P.A.)

(1-2) Wilfred Evans (Chorleywood), Leslie Edward Vine (Eastleigh) 9/10;
(3) Sydney Gothard (Burton-on-Trent) 5½;
(4) Wilfred G Oliver (Cheltenham) 4½;
(5) A. Terrett (Norwich) 2;
(6) H. Graham (Manchester) 0.

BRITISH BLIND PLAYERS’ CHAMPIONSHIP (started 16 August 1969, 7 rounds)

(1-2) Geoffrey Douglas Carlin (Leicester), Harry Booth (Oxford) 5½/7;
(3) Colin R Chambers (Bristol) 5;
(4) Jack Horrocks (Welling) 4½;
(5) Reginald Walter Bonham (Worcester) 4;
(6) Hans H Cohn (London) 3½;
(7-8) D Heyes (Worcester), E Mitchell (London) 3;
(9) H Farley (Worcester) 1.

FIRST CLASS TOURNAMENT

1 John Anthony Sutton (Willenhall) 10/11;
2 Michael D Gyton (London) 7;
3-5 Michael L Baumber (Keighley), D. A. Hutchinson (Scunthorpe), J Arnold Lutton (Ballyclare) 6½;
6-9 C M Read (Lincoln), Otto Schalscha (Wellington), Iain A Stenhouse (Southampton), Roy Woodcock (Nuneaton) 6;
10 Roger D W Marsh (Marlow) 5½;
11-14 G Alec M Boswell (Liverpool), Anthony J Doherty (York), (Henry) James Draisey (Bristol), M. D. Johnson (Whitehaven) 5;
15-16 Alfred Milner (Manchester), Truman Victor Parrott (Harrow) 4½;
17 D. A. Burrows (St. Helens) 4;
18 Keith Eccles (Derby) 0.

FIVE-DAY, 1st WEEK, SECTION “A”

1 Michael J Conroy (Burnley) 4/5; 2-4 J. G. Dixon (Saltney Ferry), Brian W Edgar (Windsor), Iolo C Jones (Llandyssul) 3½; 5-6 Peter G Partridge (Birmingham), J. S. Vivian (Leicester) 3; 7-9 N. J. Davies (Scunthorpe), Peter Doig (Wormit, Fife), Terry W Walker (Birmingham) 2½; 10 J. A. Webb (Swindon) 2; 11-13 C. E. Jones (Altrincham), John Salt (Chesterfield), Brian V Teece (Rhyl) 1½; 14 Keith R Batterbee (Rhyl) ½.

FIVE-DAY, 1st WEEK, SECTION “B”

1 Brian A Jones (Sheffield) 4½/5; 2 J. Dixon (Crewe) 4; 3-5 Quentin R H Dodd (Denbigh), John N Walker (Oxford), J. Walters (London) 3; 6-7 R. L. Quaye (London), Edward J (Ted) Weekes (Birmingham) 2½; 8-10 T Llew Jones (Llandyssul), A. Mercer (Rhyl), C. Rhodes (Manchester) 2; 11 Geoffrey Kendall snr (Scunthorpe) 1; 12 R. J. Thompson (Birmingham) 0.

FIVE-DAY, 2nd WEEK, SECTION “A”

1 Ronald Arthur Tilley (Macclesfield) 4½/5; 2 Brian A Jones 4; 3-5 J. W. Thornley (Oldham), J. Dixon (Crewe), C. B. Smith (Edinburgh) 3; 6-8 R. McDonald (USA), C. Rhodes (Manchester), A. A. Wheeler (Hale Barns) 2½; 9-10 Michael W Alcock (Birmingham), Geoffrey Kendall snr (Scunthorpe) 2; 11-13 M. Clarke (Northampton), Paul E Littlewood (Skelmersdale), F. G. Wright (Wallasey) 1½; 14 Brian V Teece (Rhyl) 1.

FIVE-DAY, 2nd WEEK, SECTION “B”

1-2 Iolo C Jones (Llandyssul), D. C. Rowe (London) 4/5; 3 John N Walker (Oxford) 3½; 4-5 Terence D Crawford (Cardiff), Leigh A Trangmar (Beckenham) 3; 6-7 Brian W Edgar (Windsor), J. Walters (London) 2½; 8 John H Gardner (Nottingham) 2; 9-11 T Llew Jones (Llandyssul), B. Shields (Penmaenmawr), L. D. Stimson (Edinburgh) 1½; 12 R. L. Quaye (London) 1.

GIRLS’ TEAM TOURNAMENT

1st ROUND: Ireland 2, England 2; Wales 1, Scotland 3.
2nd ROUND; Scotland 1, Ireland 3; England 3, Wales 1.
3rd ROUND: Wales 0, Ireland 4; Scotland 0, England 4.
FINAL RESULTS: Eq. 1st, ENGLAND & IRELAND 9 pts. 3rd, SCOTLAND 4 pts. 4th, WALES 2 pts.


File updated

Date Notes
16 January 2016 Many thanks to Andy Ansel for providing corrections to the following games: Whiteley-J.Littlewood, Bellin-Haygarth, J.Littlewood-Bonner, Wade-Holmes, Green-Whiteley and Hempson-Clarke.
28 April 2016 Added game Howley-Quinn (U18)
2 May 2018 Game Staples-Yeo (Rd 2, U18) added.
21 April 2019 15 more games added from the subsidiary sections: these comprise 11 games played by PC Griffiths - these were already on BritBase but only on PC Griffiths' player file; Cornforth-Fagg (U18); Eales-Hutchinson (U21); Rudge-Eales (U21); Corlett-Woodcock (First Class).
29 September 2020 Ten more games from the U21 added, all played by Mike Donnelly and found at his website. I've also revamped the presentation of crosstables (rather than using faded scans from the yearbook). I've also made some corrections: there were two games in the Major Open purportedly played by Graham Chesters but I now see the programme records the Major Open entrant as his brother Geoffrey Chesters. Also, there were three games in the Major Open attributed to Howard J Price and in fact they were played by Michael R Price (Liverpool).
11 October 2020 11 more games, played by Geoff H James in the Major Open, submitted by Brian Denman. Many thanks to both Geoff and Brian.
21 October 2020 Fuller-J.Littlewood (Round 9): the game ends at move 46 Nc3 according to the bulletin but John Littlewood's own record shows six more moves were played.
22 October 2020 Sean Coffey kindly supplied forenames of most of the Irish junior competitors, and also some pairings for the British Under-16 Championship. Thanks, Sean.
27 April 2021 The game LeMoir-Knee (Rd 8, British U21) contributed by Andy Ansel, for which many thanks.
18 December 2022 Added six games: from the Major Open - (1) J.Farrand 1-0 D.Barnett; (2) P.Kendall ½-½ A.Cullinane; (3) I.Eustis 0-1 F.Jaeck - from other sections: (4) J.Kirk-O'Grady 1-0 S.Scott (U21); (5) R.Musson 1-0 A.Morley (U16); (6) R.Tilley 1-0 J.Dixon (Five-Day 2nd Week). Many thanks to Gerard Killoran who submitted the games via the English Chess Forum.